Zahoďte svůj procesor! Je zbytečný

Místo procesoru grafická karta? Již nyní je to reálné…

Architektura grafické karty není zrovna dvakrát uzpůsobena k výpočtům tak, jako procesory, ale přesto zvládá některé výpočty mnohem rychleji. Čím to?

Odpověď je jednoduchá – grafické karty totiž obsahují čipy, které jsou mnohonásobně výkonnější, než ty, jenž se nachází v procesorech. Redaktoři z Computerbase nechali  hardware převádět 626 MB video a dopracovali se k takovýmto výsledkům:

Na grafu lze jasně vidět rozdíl mezi grafickými čipy (červeně + zeleně) a Intelem se čtyřmi jádry taktovanými na 3.2 Ghz (modře). Ten podává 6× slabší výkon než „jednojádrová“ grafická karta od Ati.

Ale kdo ví, třeba za pár let nebudeme potřebovat nic z výše zmíněného 🙂

zdroj: ddworld

komentáře 2

  1. 28. 8. 2010

    Autor si sice správně pokládá otázku „čím to?“, ale už na ni neodpovídá.

    V principu jde o to, že se operace v počítači dají dělit na celočíselne, operace s plovoucí čárkou a operace vektorové. Veškerá rozhodovací logika je celočíselná, operace s plovoucí desetinnou čárkou se postupně staly běžnou výbavou procesorů, ale ačkoliv přislo MMX, 3dnow a sse, s vektory to nijak slavné není. Vektorové operace spočívají v práci jedné instrukce nad blokem dat – tedy třeba zakódování snímku – a vyžadují poněkud jinou vnitřní architekturu CPU než rozhodovací operace, jež provádí vlastní ALU v zakladním CPU.

    Vektorová operace především vyžaduje úplně jiný tok dat – pokud má zpracovat X snímků za vteřinu, musí být možné je mezi procesorem a pamětí posílat, což umí grafické karty řádově rychleji nez vlastní motherboard parodií na počítač architektury PC.

  2. 5. 9. 2010

    Vyčerpávající odpověď. Děkuji 🙂

Máš co říct?