PC hra: Mirror’s Edge – parkour, čistota a Faith

V rámci předvádění nových pc her na E3 se konečně objevil i in-game trailer na hru Mirror’s Edge. Neskutečně se na ni těším.

Fanouškovský trailer:

O co tedy kráčí?

Mirror’s Edge je akce/adventura z pohledu první osoby, ve které ovládáte Faith, krásnou japonku, která patří do skupiny speciálních pošťáků. Ti doručují většinou nelegální zásilky, jejichž samotný přenos probíhá kvůli vysoké ostraze v ulicích… Hádej kde! na střechách velkoměsta. Datum vydání je stanoveno na 11. listopadu 2008.

Na hře pracuje Electronic Arts, které jako hlavní engine zvolilo Unreal Engine 3 (použit například v Unreal Tournament 3), ke kterému bylo přidáno speciální řešení osvětlení (DICE). Celkově vypadá realisticky, přestože je vybarvená sytými barvami a šedou. Hra má specifickou vlastnost – při pohybu vidíme části těla hrdinky Faith.

Téma: Parkour

Konečně! Mirror’s Edge je hra, která ukazuje parkour a veškeré jeho možnosti. Onu překrásnou volnost pohybu. Když se dívám na trailer, hra mi opravdu připomíná skoky a techniky, jenž předvedli někteří zkušenější parkouristé. Hra působí hodně realisticky – vše co na videích vidíte je (teoreticky) možné*

* Ale může být opravdu reálná?

 • Hlavní postava – krásná japonka Faith – je podle mého názoru na takovéto skoky abolutně nepřipravená –  je hubená, chybí jí svaly na nohou a u spousty případů i na rukou. Tudíž dělá sebedestruktivní parkour. Škoda, chápu že dnešní supertenké dívky jsou v módě. Hlavně marketingově. Ale sorry, bez dostatečné síly by nedokázala ani běžet tak rychle, jak lze vidět ve videu.
 • Parkour ve hře vypadá realisticky, pokud se zrovna hrdinka po 6 metrovém skoku nezachytává jakési roury. Což je nemožné udržet.
 • Proč ve hře nejsou častěji vidět parakotouly? Nejenže šetří (virtuální) zdraví, ale vypadají efektně (viz ten jeden na začátku).
 • Běžet proti brokovnici s holýma rukama? Ne děkuji.
 • Utíkat s kulkama trčícíma z břicha? Už vůbec ne.
 • Rozrážet rukama dveře? Proč je prostě neotevřít?
 • Mávání rukama při pohybu vypadá pěkně. Bohužel jen z pohledu první osoby (vlastní zkušenost).

Ráj – prostředí sterilní a čisté!

Hra se odehrává v jakém si antiutopickém totalitním režimu, kde je internet či jakákoli komunikace monitorována. Posly tajných, či nelegálních zpráv jsou rychlí běžci, mezi které patří i Faith.

Utíkej nebo zemřeš!

Ovládání celé hry prý bude velmi jednoduché – vývojáři mluví o dvou tlačítkách (nedovedu si to představit). Tímto způsobem chtějí klást důraz na to, aby hráč celou dobu udržoval stejnou respektive maximální rychlost a překážky překonával plynule. Jakékoli pozastavení zvláště ve vyhrocených situacích povede k jisté smrti.

A budou i zbraně.

Nebyla by to ta pravá akce, kdyby se souboje neobešly beze zbraní. Jenže právě v Mirror’s Edge se toho chtěli výrobci vyvarovat – tímpádem si užijeme spoustu kontaktních scén, ve kterých budeme bojovat a bránit se vlastníma rukama (a nohama). Střelné zbraně jako Benelli M3 Super 90, FN SCAR, Beretta 92, Glock 18 (více) můžeme ve hře používat za cenu, že se naše hrdinka stane pomalejší a nebude moci používat některé akrobatické prvky.


komentářů 8

 1. 22. 7. 2008

  Dobrá hra. Aké sú požiadavky na HW a vyjde to aj na PC platformu?

 2. 22. 7. 2008

  Požadavky na hru nejspíš budou dost velké. Pravda „mapy“ vypadají jednoduše (soudě podle nalinkovanosti hry), ale ta grafika je až zbytečně detailní – viz analýza traileru. JJ, vyjde to na PC, PS3 a Xbox 360.

 3. Enigma
  11. 12. 2008

  Myslím, že člověk schopný tuto činnost provozovat, nemusí být nutně vazba.
  Děj se odehrává v budoucnosti, může mít Faith v sobě nějaké to genetické vylepšení.

 4. 11. 12. 2008

  Nemusí být nutně vazba, ale každý sval navíc = prevence před úrazem… Když chce někdo odejít do důchodu dříve…

 5. Anonym
  9. 3. 2009

  * Hlavní postava – krásná japonka Faith – je podle mého názoru na takovéto skoky abolutně nepřipravená – je hubená, chybí jí svaly na nohou a u spousty případů i na rukou. Tudíž dělá sebedestruktivní parkour. Škoda, chápu že dnešní supertenké dívky jsou v módě. Hlavně marketingově. Ale sorry, bez dostatečné síly by nedokázala ani běžet tak rychle, jak lze vidět ve videu.

  taky mě to napadlo,skáče jako antilopa,vytáhne se jen tak na římse,leze po rourách,běhá po zdech…bez žádých svalů?

  * Parkour ve hře vypadá realisticky, pokud se zrovna hrdinka po 6 metrovém skoku nezachytává jakési roury. Což je nemožné udržet.

  to je pravda,ale to je už jenom detail,nedělá to každých 10 minut

  * Proč ve hře nejsou častěji vidět parakotouly? Nejenže šetří (virtuální) zdraví, ale vypadají efektně (viz ten jeden na začátku).

  nebojte,pokud si chcete udržet zdraví/udržet se v rychlosti budete parakotouly používat často

  * Běžet proti brokovnici s holýma rukama? Ne děkuji.
  * Utíkat s kulkama trčícíma z břicha? Už vůbec ne.

  zbraně jsou divné,běžím na vojáka mířícího na mně,a nevystřelí,a když už tak za chvilku jsem jako po rehabilitaci

  * Rozrážet rukama dveře? Proč je prostě neotevřít?

  kvůli rychlosti,zastavit a otevřít dveře se řvoucím vrtulníkem a když na vás jeeště střílí?

  * Mávání rukama při pohybu vypadá pěkně. Bohužel jen z pohledu první osoby (vlastní zkušenost).

  Faith si to chce taky užít,tak mává rukama 😛

 6. 13. 9. 2011

  Ahoj.
  Jaké máš po letech s hrou zkušenosti? Já Parkour dříve dělal a tak mě, vlastně celou PK komunitu hra zajímala. Ovšem mám slabé PC… jen tak na čtení, grafiku a nějaké nenáročné hry.

  Povedla se? Nebo jen o zábavu na pár dnů? Jinak se mi zdá, že v podobné, ale mnohem méně náročné grafice je hra Warsow (je zadarmo). Možná se ti bude líbit :).

 7. 13. 9. 2011

  to Carl14: Ahoj, určitě ji doporučuji! Pravdou je, že pokud od hry očekáváš příběh či něco nového, neotřelého, bude se ti líbit. Ale uteče velmi rychle. Hrát ji znova není už tak poutavé, pokud teda nejsi typ člověka, který rád honí statistiky.

  Jde-li ti o jakousi Parkourovou inspiraci, pak i tu ti může nabídnout, přestože – jak psáno dříve – někdy je mírně nereálná. Inspirací ale také může být Assassins Creed či Prince of Persia. Teda alespoň já to tak měl (Princ mě naučil běhat po stěnách a hašašíni (po několika měsících) elegantně se ze závěsu vyhoupnout na vodorovnou tyč).

  A díky za Warsow, hnedle se jdu na ni kouknout! 🙂

 8. 14. 9. 2011

  Mno když bude možnost, určitě si hru rád zahraju, ale PC na to nemám. Myslím, že na takové odreagování a vyblbnutí bude super. Já hry sice nehraji, ale něčemu originálnímu jako je tahle hra se nebráním.

  Jinak jestli myslíš Planche tak gratuluji. To je hodně těžký.

Máš co říct?