Zhlédnuto: film Apocalypto

Nedávno se mi do ruky dostal film Apocalypto. Vložil jsem jej tedy do přehrávače a naprosto nečekaně se zhruba po dvaceti minutách začal nudit. Tento film mne nezaujal. Proč popisuji v tomto článku.

061205_apocalypto_vmed_12pwidec.jpgFilm Apocalypto (z řeckého překladu „nový počátek“) se odehrává v době, kdy prakticky celému Jihoamerickému kontinentu vládnou Mayové, proslulí svou kulturou a s tím (mírně) spojeným rituálním obětováváním. Děj však začíná v malé vesnici poklidných domorodých obyvatel Jižní Ameriky. Popisuje jejich běžné a řekněme nedůležité problémy jako lov zvěře (tapír na začátku) či hyperaktivní stařena nutící impotentního muže mít potomky. Jednoho dne vesnici napadnou Mayové, kteří ji celou vypálí a spoustu lidí pozabíjejí. Smrti (prozatím) uteče několik převážně mladých mužů, jenž je spoutáno a následně odvlékáno pryč.

A právě v této chvíli nastává dlouhá, nudná pasáž, jež popisuje cestu těchto mužů na smrt – rituální obětování Mayským bohům (přesněji poutavé rvaní bijícího srdce ven z těla a následné sekání hlavy). Celý příběh se točí kolem hlavního hrdiny – Jaguáří tlapy, který se snaží Mayům utéci a zachránit svou rodinu, jež chytře schoval do prázdné studny (která se při nejbližším dešti naplní). A jak to tak častokráte bývá, už na začátku divák má jakési tušení, že se mu to nakonec stejně podaří. Když opomenu, že se celý film točí kolem vyloženě krutého zabíjení všemožnými způsoby, které tehdy lidé znali a neznali. Když opomenu trošku nudící honičku, kdy hlavní hrdina poté, co je mu šípem prostřelena pravá plíce, utíká, jako by pro něj pneumotorax ani neexistoval. A opomenu snahu režiséra udělat z filmu snímek zahrnující nálepky „dobrodružný, historický, akční, dramatický, reálný, skvostný, úchylný, brutální a násilný“ (prosím příště se zaměřit jen na pár bodů!), tak musím konstatovat, že znova bych se na něj sice nedíval, ale určitě bych film neřadil do klasických béčkových filmů. Proč? Přece jen má tento film myšlenku. A to ne zrovna nezajímavou – zánik Mayské civilizace. Škoda jen, na můj vkus mohla být zpracována trošku jinak.

apocalypto-7.jpg

Plusy a mínusy

 • Plusy
  • Myšlenka zpracovat zánik civilizace
  • Zvolené pozadí – příroda (prales, vodopád…)
  • Vtipná stařena na začátku filmu
  • Základní seznámení s kulturou Mayů

ngm198709_322-4_big.jpg

 • Mínusy
  • Nepochopil jsem spojitost filmu se zánikem Mayské kultury (spíše subjektivní názor – asi jsem ke konci filmu nedával pozor)
  • Brutalita a násilí (+některé chuťovky)
  • Zbytečně dlouhé a nudné pasáže (putování)
  • Od začátku jasný průběh a konec filmu
  • Celý film obsahuje titulky -herci mluví v jakémsi jazyce Yuatec

apocalypto_blog.jpg


komentářů 8

 1. 8. 6. 2008

  Někdo na něj nadával, mě se Gibsonův film líbil. Náhled do života Mayů mě lákal.

 2. Krovis
  31. 7. 2008

  Mě se film moc líbíl, nudný mi vůbec nepřipadal a to, že se mluví původním jazykem Yucatec podle mne není mínus, jen málokdo by si na něco takového troufnul.A navíc to přidává na atmosféře. No každý má na to svůj názor, ještě, že máme tu demokracii:D.

 3. libor
  25. 2. 2009

  v době příjezdu španělů,nemůže být o májích řeč.to byla zaniklá civilizace.v té době byla civilizace Aztéků.zvlášť na yukatánu.

 4. Dalibor
  17. 10. 2009

  Zánik Mayů byl filmem naznačen zcela zřetelně. Klimatické změny,nemoci,morální úpadek společnosti a samozřejmě invaze bílého člověka.

 5. 11. 12. 2009

  Já to zhlédl včera,čirou náhodou na ČT-2….končil až o půl druhé!Můžu konstatovat,že se mi film líbil. A to o sobě mohu říci že jsem náročný divák,TV sleduji tak 1 x týdně,jelikož o opravdu poutavé filmy je tam nouze!
  Myslím si,že Gibsnův záměr nebyl přemýšlet o jednotlivích scénách,jestli je to možné nebo ne,ale vžít se do života této staré civilizace….

 6. Renata Bondarenková
  11. 12. 2009

  Včara jsem se i já na Apocalypto dívala….už podruhé. Po dvaceti minutách jsem si říkala, že se na to nemůžu dívat, že to nevydržím. Některé scény jsou opravdu drsné. Ale ten film mě absolutně vtáhl do děje, nemohla jsem se odtrhnout a se zadržených dechem jsem ho sledovala až dokonce, přestože jsem už věděla, jak dopadne. A jsem přesvědčená, že až se budu dívat příště, nebude to jinak. Právě proto je to pro mě vyjíměčný film, věrohodný a mě se hodě líbí, zajímá mě. Jeden z mála, který mi zůstane v paměti ještě dlouho po tom, co skončí.

 7. 1. 4. 2011

  Ten jazyk bych vůbec nehodnotil jako mínus, vždyť šlo o autenticitu! A rovněž tak brutální záběry – dodaly tomu šmrnc. 😉 Sice to mohlo být trochu kratší, ale zároveň bych nechtěl přijít o žádnou scénu.

 8. Ema
  30. 1. 2012

  Tento film mne velice zaujal. Některé části byly nudné, ale jinak parádní. A kdo píše, že se po 20 minutách začal nudit, tak asi nechápe o co jde.

Máš co říct?