Ukazuju kalhotky ubožákům… Zn: baví mě to

Říká si lovec. Manipulátor. Jezdí po světě a hledá osamělé, zatrpklé a zhrzené muže. Využívá je. A nazývá to uměním.

Řeč je o americké umělkyni Laurel Nakadate, jež vždycky prahla po slávě. Chtěla cestovat po světě a být mediálně vidět.

Inu a něco takového je v dnešní době nelehké – je třeba zaujmout. Jak na to?

Je třeba se svléknout. Ale musí to být velikášské. Velkolepé!

Začala hrát nebezpečnou hru. Začala jezdit do opuštěných míst, kde žijí podobně opuštěné lidské bytosti. Muži na okraji společnosti. Tlustí, oškliví, zvrácení či jinak pohnutí.

A Nakadate? Ta je chtěla lovit. Hrát si s nimi. Na první pohled pěkná, naivní dívka, duchem však predátor, manipulátor lidských schránek. Chvíli zčernalá, chvíli zsinalá…

A přes všechny případné nebezpečí se jí to povedlo. Udělala díru do světa.

Můj názor

Zvláštní. Pokud je to umění, má mi něco ukázat. Přenechat poselství. Vštěpit novou myšlenku.

Já to nevidím. A ve své nabubřelosti budu tvrdit, že se o umění nejedná.

Nejde mi o ty „chudáky“. Ani nevím, jestli takoví doopravdy jsou. Nevadí mi, že jsou manipulováni, navíc jim se to líbí! Vyhovuje jim to. Přistoupili na hru.

Ale zdá se to jen mně, nebo je tím chudákem ta dívka? Trpícím. Zraněná duše hledající něco, jež nenachází.

A co to je? Sláva nebo prachy? Nebo je to něco víc a ona slečna si kompenzuje jakéhosi kostlivce ze skříně?

„Úchylku“ svádět ostatní muže mají snad všechny ženy! Ano, jde jim o úspěšné muže. Muže s hodnotami. Tedy přesný opak výběru slečny Laurel.

Něco v tom videu na pozadí cítím. A nelíbí se mi to.

 

Zdroj: http://www.lidovky.cz/kdyz-si-svliknes-tricko-udelam-to-taky-dyc-/ln_kultura.asp?c=A110429_165416_ln_kultura_wok


komentářů 12

 1. kritik
  9. 5. 2011

  Je to zajímavé, ovšem tvůj článek je tak hrozně napsaný, že mi vůbec nic nesdělil, takže si vyhledám lepší zdroj.

 2. 9. 5. 2011

  Ad kritik: tvůj komentář je hoden maximálně tak smazání. Nepíšeš, proč ti nic nesdělil a navíc jsi se nepodepsal. Tím svůj názor degraduješ na internetový póvl. Škoda.

 3. ThOR
  12. 5. 2011

  Myslím, že jsi trochu moc kritický. Z nějakého důvodu ti ta dívčina nesedla, to je naprosto v pořádku. Mně – a zajisté mnoha jiným lidem – nevadí a její počiny jsou pro mě irelevantní. Nevidím v tom nic špatného a už jsem viděl mnoho typů umění, co mi bylo daleko více „od těla.“ Myslím si, že znakem umění je už rozpor. Tím, že to kritizuješ a snažíš se mazat nálepku umění de facto potvrzuješ, že se o umění jedná. Někomu se to líbí, někomu ne a oba vyjádří názor, to já považuji za umění.

  Navíc, umění netvoříme většinou my, ale ti, co příjdou po nás. A nemám absolutní tušení, co si o tom budou myslet naši potomci. Navíc: „holku ve spodním prádle“ vidíš všude, kde je trocha písku nebo kousek zelené plochy.

 4. kritik
  15. 5. 2011

  Ad Jan Šablatura: Bohužel se kritika přijímá špatně, já to znám 🙂 Nejsem hoden kritizovat obor, kterému až tak nerozumím, jako je psaní. Řekl jsem svůj názor 🙂

 5. 17. 5. 2011

  Ad kritik: Zbytečně se podceňuješ. Koukni se na svůj poslední komentář; namísto abys rozvedl tvůj předchozí názor, ponížil jsi jej. Nestál sis za ním, vlastně si nestojíš ani za svým jménem.

  Kritika je něco, co nás (mě) žene kupředu. Schválně – porovnej si svůj komentář a ten Thorův. Myslíš si, že z toho tvého poznám, co se ti nelíbilo?

 6. Stanislav Duben
  14. 6. 2011

  No musím souhlasit s kritikem, taky mě nebylo až tak jasné, co vlastně ta holčina dělá. Až když jsme si pustil to video tak mi to došlo. Z článku není vůbec jasné, jestli někam zajde do temného koutu a tam se svlíkne před ošklivým chlapem, nebo jestli je nějak vábí. To, že oni něco svléknou a ona to pak taky udělá, jsem pochopil až z videa.

  Jinak mi to taky nepřipadá jako umění, ale spíš jako ubohost. Ty chlapy chápu, ubohé mi to připadá od té holky.

 7. 8. 7. 2011

  Slečna hledá umění někde, kde by ho teoreticky našla, ale ne takhle. Dokáži najít umění v čemkoliv, ale to, že někam přijedu a vyslíknu se, nijak umělecké není. Vynahrazuje si tím něco?

 8. kritik
  11. 7. 2011

  😀 Nebudeš mi tu brečet na rameni, že ne? :)) Prostě si myslím, že nemáš nadání na to, aby jsi psal 🙂 To je vše, tím má kritika končí, protože nemám co dál rozvádět. Je to celé katastrofa. Je to zajímavé téma, ale nic si mi tímto článkem nedal a protože jsem musel hledat jiný zdroj, tvůj článek je pro mě tímto spíš takovým rozcestníkem za lepšími informacemi 🙂

 9. 11. 7. 2011

  Ad kritik: Soudě podle posledního komentáře nemáš problém s článkem jako spíše s mou osobou (A nebo snad s tou svou?)

  Mě tyhlety „kohoutí internetové zápasy“ nikdy nijak nebraly. Dále tedy s tebou budu diskutovat jen věcně. To znamená všechny přihlouplé výkřiky typu „děláš to špatně, já to tak cítím, ale nevím proč“ mažu, protože mí čtenáři si podobně hodnotné komentáře můžou přečíst na jiných serverech.

  Jestliže neumíš diskutovat k věci, možná právě web přišel o jeden zajímavý názor.

 10. Kamil Jaroň
  14. 7. 2011

  Milý Honzo,
  článek je utkán z výkřiků, takže je poněkud složitější se v něm zorientovat a musím souhlasit s Kritikem, že jestli jsme ten článek nepochopili, bude určitě znamenat absenci tvého uměleckého cítění textu, což taky vysvětluje proč nedokážeš docenit i umění, o kterém píšeš…

  To co dělala, byla jen forma hledání umění. Samotné dílo nevytvářela ona, ale její „oběti“, mezi které bych se rád zařadil… Ale nevím jestli to tak myslela, upřímně její rozhovor není o moc lepší než tvůj článek. Proč musí po mě všichni požadovat tolik porozumění… To se nemůžou věci psát jednoduše?

  A milý Kritiku, nechci být vulgární, ale zkusil jsi číst svoje komentáře? Můj pes píše lepší kritiky a to se jmenuje Alf, ne Kritik.

 11. 14. 7. 2011

  Ad Kumi: Článek měl čtenáře donutit nechápajíc se podívat na ono video a popřemýšlet právě nad tím „mindfuckem“ o kterém píšeš.

  Myslím si, že se mu to povedlo. Ale přec nebudu vyzrazovat své záměry…

 12. Katka
  23. 8. 2011

  Zajímavé. Rozhodně zaujalo.

  Abych taky přidala svou trošku do mlýna literární stránky (milá hříčka) článku, mně se líbí. Nejasné, mezi řádky šokovanost a hlavně – agresivní.

  Přesně tak si představuji myšlenky oné aktérky. Ne, určitě bych to nechtěla zkusit. Ale naprosto chápu, že ji to může vnitřně krmit. Potrava ve formě lačnících ubohých mužů, kteří kvůli ní udělají cokoliv.

  Vidím v tom čiré zlo. A fascinuje mě to. Chtěla bych s ní o tom mluvit, pochopit.. Umění to ale podle mě není rozhodně. Jen touha pokořovat a zkoušet, cítit nebezpečí. Třeba má i pocit, že koná dobro, taková milá charita. Hm. Lidi jsou blázni.
  Každopádně dík za námět ke hloubání 🙂

Máš co říct?