Návod: jak zachránit polité PDA?

Polili jste si někdy PDA nebo mobilní telefon? Chtěli jste ho zachránit, ale nevěděli jste jak? Mně se to díkybohu podařilo.

V sobotu ráno  jsem byl probuzen výkřikem a nadávkami. Otevřel jsem rozespale oči a blízko své postele uzřel svou mámu jak drží ulomené ucho od kýble, na zemi plastový kbelík a velikánskou kaluž vody smíchané s Jarem.

Rozespale jsem zaznamenal větu „To se mi ještě nestalo!“, když jsem sebou trhl. Mám takový zvyk – večer si čtu na PDA e-knížky a když už se mi chce spát, přístroj „důmyslně“ schovám pod postel…

NÉÉ! Vyskočil jsem ze svého pelechu.

Z louže vytáhl kapesní přístroj. Instinktivně „vytrhl“ zadní kryt a baterii. A ani ne za setinu sekundy jej zabalil do vyhřáté peřiny.

Po rozbalení jsem uviděl pod displejem krásnou skvrnku „Jarové“ vody, jak si kreslí své barevné obrázky. Připomněl jsem si chvíle radostného nadšení z nového PDA (kupováno v říjnu 2007) a v záchvatu vzteku usoudil, že musím začít okamžitě jednat.

No jo, jenže co teď? S takovým problémem jsem se ještě nesetkal – už jsem utopil hodinky, viděl utopené fotoaparáty, kamery a mobilní telefony, ale PDA?

Přemýšlel jsem. Počkat, než se vysuší? Zajít do nejbližšího servisu? Nepřiznat barvu a zkusit přístroj reklamovat? Co je lepším řešením? Nevěděl jsem.

Politím kapalinou ztrácím záruku a tím pádem si všechny opravy budu muset hradit. Rozebráním přístroje nemám vlastně co zkazit. Když budu čekat, může být hůř – jestli přístroj nebude co nejdříve důkladně vysušen, zcela určitě začne oxidovat.

Začal jsem tedy hledat návod na rozebrání Mia A701 Digiwalker. Přes mobilmanii jsem se dostal až na ruské stránky pdacenter.ru (kopie stránky v PDF), na kterých bylo všechno vysvětleno za pomocí obrázků (rusky totiž neumím ani ťuk).

img_7285.jpgimg_7284.jpg

Při odstranění gumových krytek chránících šroubky nastal první problém – šroubky nejsou klasické křížové.  Bude potřeba speciálního klíče – hvězdičky (torx) velikosti 5, jenž se často používá u mobilních telefonů. Ještě štěstí, že bývá v místním železářství otevřeno v sobotu dopoledne!

Vzhůru do útrob přístroje!

Při odstranění základní desky jsem narazil na dobrou zprávu – v celém přístroji bylo jen pár malinkatých kapek vody a to naštěstí na relativně dobrých místech (čtečka karet, slot pro SIM kartu). Větší překvapení ovšem nastalo v situaci, kdy byl vyndán displej – voda se dokázala dostat mezi dotykovou vrstvu a samotný displej.

Rozhodl jsem se oddělit tyto dvě části od sebe (a modlil se ať přístroj po spuštění funguje). Více je asi zbytečné popisovat – raději se koukněte na fotografie této akce.

img_7265.jpg

img_7273.jpg

(více v galerii na konci tohoto článku)

Z čeho je dotykový displej složen?

Při rozkládání displeje jsem si všiml, jak celý systém zobrazování funguje (ale můžu se také mýlit).

Části displeje vyznačené čísly

 • 1. dotyková vrstva
 • 2. tekuté krystaly (zajišťují průchodnost světla)
 • 3. zdroj světla – podsvícení
 • 4. fólie odrážející světlo
 • 5. hliníková ochrana (odvádí teplo, stínění?)

Písmeny abecedy jsou vyznačena místa, kam se dostala voda. Místa A a C byla vysušena hadříkem – je možno se mezi ně dostat. Místa B jsem se obával – netušil jsem, jestli by po oddělení nedošlo k narušení tekutých krystalů či jejich funkce. Nakonce se ukázalo, že voda v těchto místech sama vyschne (dokonce lze přístroj spustit a počkat, než se displej zahřeje a voda vypaří, jelikož vodu nelze vylít a tím pádem nemůže vyzkratovat okolní elektroniku)

Fialově znázorněno „proudící světlo“

Jednotlivé části přístroje byly dlouho sušeny (základní deska a displej pod lampičkou, zbytek asi 20 cm nad topením) a až poté se poskládaly dohromady.

Při dotahování šroubků bych doporučil zvýšenou opatrnost – ať si nenaštípnete kousíček ochranného plexiskla, jako se podařilo mne (je to naštěstí schované pod krycím plastem, takže se nic neděje). Do PDA jsem vložil baterii a přístroj spustil.

A jak to dopadlo?

img_7344.jpg

(Na obrázcích je vidět pár otisků prstů. Ale na displeji není ani šmouha! )

Na závěr doufám, že přístroj ještě nejméně pár let vydrží a také vzkazuji výrobcům plastových kbelíků ať nešetří plasty.

PS: Přístroj jsem nečistil lihem (izopropylalkoholem), jelikož jsem se této rady dočetl až poté, co byl přístroj smontován (třeba příště).

Galerie

Podívejte se na zbytek fotografií pořízených při demontáži Mia A701.


komentářů 10

 1. Michal Šnajdr
  27. 4. 2008

  Jenom technická, imbus má šetiúhelníkový průřez, hvězdička je torx (Nokia, Sony ericsson velikost 6, Siemens 5)

 2. Vít Janoušek
  28. 4. 2008

  Na překlad RU->ENG lze úspěšně použít http://translate.google.com/translate_t

  Ale jinak pěknej článek.

 3. 28. 4. 2008

  Před chvílí mi přišla (opravdu rychlá) odpověď z podpory Mia:

  „Vážený zákazníku, děkujeme Vám za zaslání Vašeho dotazu. V tomto případě zašlete zařízení k nám na autorizovaný servis MIO. Bude Vám zaslána Cenová nabídka /nevztahuje se záruční oprava -zavinění zákazníka/, po jejím schválení začne servis s opravou. Podrobné informace jak postupovat při žádosti o záruční, mimozáruční a pozáruční opravu, naleznete na adrese: http://www.vspdata.cz/newweb/index.php?option=com_content&task=view&id=50 Na této adrese naleznete i informativní ceny za mimozáruční opravu. Pokud jste zde nenašel odpověď na Váš dotaz, nebo jste nebyl s odpovědí spokojen, prosím specifikujte podrobněji Váš dotaz a kontaktujte nás znovu.“

 4. 10. 6. 2008

  A mam podobnou zkusenost se svym pda ACER N300 ktery po padu na zem zacal mit podivne barvy, take jsem uz schanel servis ale jeste predtim jsem si pdacko pekne rozlozil a slozil a co se nestalo fungovalo tak jak melo 😀 v servisu by si za to rekli typuju nejmene 500 kc 😀

 5. 10. 6. 2008

  Štěstí 😀 . Někdy ale není na škodu se před některými zásahy informovat, jestli ještě člověk náhodou nemá nárok na záruku, což ale při polití, nebo u destruktivních pádů bohužel nehrozí…

 6. Petr Kyselý
  14. 6. 2008

  Stalo se mi něco podobného, syn mi přístroj hodil do půllitru se šťávou. Taky jsem okamžitě vyndal baterku a hned jsem ho rozebral, nechal vysušit a pak ještě pro jistotu plošné spoje prostříkl Konkorem. Na rozebrání displeje jsem si netroufnul, tak je tam teď při bílém podsvícení vidět trochu mapa. Jinak vše funguje jak má. Zatím…

 7. 14. 6. 2008

  Škoda, že já ničím plošný spoje nestříkal. Byl to hazard, ale zatím jsem se naštěstí u Mia nesetkal s žádnou chybou. Jsou to už dva měsíce, ale stále se obávám, že mne tam něco začne oxidovat. Kdyby něco vyplivl, hodlám ho rozebrat a nějak vyčistit. Třeba kartáčkem na zuby 😮

 8. 2. 8. 2008

  Jedno krásné ráno se probudím do školy, mrknu na dysplay a poleje mě horko. Všechny barvy jsou uplně obráceně (něco jako negativ).
  Nebyla to má chyba, ale čekat měsíc, než (jestli vubec!) mi ho opravý v servisu, se mi taky nechtělo.
  Naštěstí se vče SAMO cca po 2 hodinách najednou srovnalo a ted fakčí jak má.

  Při ostatních chybách (např. nefunkoval mi reprák, bluetooth) stačí z mé skušenosti vyndat a zandat baterii.

 9. 3. 8. 2008

  [8] Mno já být na tvém místě, hned bych využil záruky (pokud na ni máš stále nárok) a poslal přístroj do servisu. Pravděpodobnost, že displej vyhodí tu samou chybu znova, je dost velká.

 10. Daniel Holub
  6. 5. 2010

  tak jsem strejdovi nechal pda na dešti, do displeje se dostala voda, našel jsem tenhle článek ale rozebírat jsem to chtěl až jako poslední volbu… použil jsem přísavku od přesýpacích hodin z koupelny 😀 přimáčknul jsem ji na diplej a tu první vrstvu jsem odtáhnul od té spodní, tím se z vodního fleku stalo několik kapek, kompresorem jsem foukal do slotu na kartu a pod diplej se nějaký ten vánek i dostal, začal se zamlžovat a vody ubylo tak o 70% tak snad to pujde do sucha…je to jen alternativa, takovej nápad

Máš co říct?