film Avatar a jeho myšlenka

Jsem hrdina snímku Avatar. Mám si vybrat mezi světem technologií nebo světem duchovní víry…

Nečti dál, pokud jsi neviděl film! Nepochopíš.

Volím cestu pokroku. Cestu, kde nic není stálé. Cestu, kde se můžu rozvíjet. A to i přesto, že vím, že tímto jednáním se svět řítí k záhubě. Ale uvažoval bych nad tímto, kdyby můj prapředek nechytl do ruky kámen a nevyrobil oštěp? Klín? Páku? Kolo? Kdyby naši předci nic nevytvořili?

Žiji ve světě, kde evoluci už dávno neurčuje pravidlo „zabij, nebo budeš zabit“. Nic si nenalhávám. Člověk se nestane Nadčlověkem. Evoluce se zpomalila, možná i svou úlohu dokončila. Teď je to na nás. Na vás. Na mě.

Sedím pod stromem… Dovolávám se vyšší pomoci… Přijde? Udělá to něco vyššího za mě? Stačí jen pouhopouhé věřit? Možná. A možná taky ne.


komentářů 9

 1. Eduard Piovarči
  10. 1. 2010

  Volím pokrok, ale mal by kráčať ruka v ruke s evolúciou ducha. Aj na Avatare už mali zbrane – luky, šípy a oštepy – napriek tomu boli v synbióze s prírodou

 2. 10. 1. 2010

  Aby nás v příštím díle nepřekvapili a neměli postavené cesty 😀

 3. Pípalka
  18. 1. 2010

  Volím cestu přírody. Vlivem pokroku a civilizace jsem už zapomněli, odkud pocházíme. Podmanili jsem si přírodu a ona nám to teď vrací. A patří nám to. Nemoce, přírodní katastrofy, tím vším se příroda brání.

  Letěla bych na Pandoru a v těle Na’vi bych žila spokojeně. Bez mobilu, bez počítače, bez nemocí, stresu a hodnot, které vlastně hodnotami ani nejsou. Už dávno jsme si přestali brát jen to, co potřebujeme. Měli bychom film Avatar vnímat jako poselství lidstvu – probuďme se, nebo špatně skončíme! A nemáme k tomu daleko…

 4. Kamil Jaroň
  28. 1. 2010

  Les jako mozek je strašně krásná představa. Stejně jako představa vlastnictví ocasu, který můžu na kdecos napojit…

  Zdegenerovanost lidstva je dosti… znupokojující. To máme tu naši sociální společnost, kde přežívají i ty slabé články… Ale co hůř, oni se aj množí!

  Teď k myšlence – myslíte si, že postoj Na´vi k evoluci byl racionálnější??? A jestli ano, tím že neničili přírodu? Nebo tím, že vybrat si ženu mohli muži až po dokázání určitých schopností??

 5. Veronika Molinková
  10. 2. 2010

  Lidé jsou jen hnusná plísen této planety a jediné, opravdu jediné, co dokáží je urychlit její zánik. Avatar je velice užitečný v tom, že to dokáže sdělit i jednodušším lidem, kteří na nějaké životní prostředí úplně kašlou.

  V našem světě je totiž špatně úplně všechno. Vládne tu chamtivost, bezohlednost a honbu za penězi. Na každém kroku i v té naší slavné demokracii. Já například žiju na Ostravsku. Limity znečištění ovzduší jsou tu x-krát překročeny, na vesnicích lidé pálí plasty a komunální odpad a nikoho to nezajímá. Nikoho nezajímá životní prostředí. Nikoho nezajímá, že tu všichni pochcípáme na rakovinu. Všem jde jen o peníze.

  Prostě pokud nepříjde nějaká strašná pohroma tak věřím, že si planetu zničíme. Avatar má poukázát právě na tuto bezohlednost a honbu za penězi. Aby si lidé uvědomili, že dnešní společnost by opravdu pro pár miliard udělala cokoli a že to není dobře. Ale stejně se nic nezmění… dneska už se nikdo dobrovolně nevzdá své teplé vody, svých počítačů, svých svítících žárovek … konzumní společnost 4ever …

 6. Roman Čarvaga
  25. 5. 2010

  Naviovia v prenesenom význame tu už boli, cyklicky sa všetko opakuje. Boli tu vyspelé civilizácie pred nami, ktoré sa tiež zahubili, hrozí to aj nám! Keď som videl film, mal som zvláštny pocit, ako by som sa vrátil domov, všetko mi bolo známe, takto to všetko funguje a fungovalo. V blízkej budúcnosti nám hrozí zánik, ak nepochopíme tento odkaz. Vidím ťa…

 7. Ondřej Růžička
  1. 4. 2011

  Hmmm… Zajímavé!

 8. Míša Špačková
  3. 5. 2011

  A kdo říká, že Na’vi nebyli vyspělí? Jen se rozvíjeli jiným směrem než my. My si pro létaní ve vzduchu vybudovali letadla, oni dovedli téměř k dokonalosti spojení, komunikaci a létaní na okřídlených plazech. Je to jen vývoj jiným směrem.

  A myšlenka lesa, který má vlastní mysl, je krásná. Ale jaký by to mělo praktický význam? (Krom epické bitvy přírody proti Američanům) To když les zjistil, že se mu na jedné straně lesa přemnožili kůrovci, vydal rozkaz, aby se přesunuli jinam, nebo umřeli? Nevím…

  Abychom se v příštím díle nedozvěděli, že na Pandoře byla kdysi stejná civilizace jako na Zemi, ta se zničila, a proto vybudovali superpočítač, uložený někde v jádru planety, který řídí evoluci a stará se, aby se lidstvo (Na’vstvo?) znovu nezničilo… Doufám, že ničeho takového se nedočkáme. (Komix jsem nečetla, tak nevím jaké a jestli je pokračování Avatara)

  Veroniko, nechci kritizovat tvůj názor, ale opravdu myslíš, že komerční americký film za miliony dolarů má za cíl ukázat na bezohlednost proti přírodě a lidskou touhu po penězích. No… Možná má, ale přijde mi to jako zvláštní způsob.

 9. Kamil Jaroň
  14. 7. 2011

  Veroniko, zajímavé je, kolik lidí má pocit, že by lidé měli jednat ekologicky, i když skoro nikdo netuší (ne-li nikdo), jak by to mělo být… Říkáš, že pálení plastů škodí vzduchu… Komu? Přírodě? Ne. Člověku. Zvíře odtáhne, člověk se usadí a vegetaci se na Ostravsku daří stejně dobře jako kdokoliv jinde. Ptám se, co je ekologie? Proč mám něco takového dělat? A hlavně, čeho tím docílím?

  Míšo, umí-li strom komunikovat, má vědomí a má-li vědomí, je schopná přemýšlet. A les jako superpočítač by nemusel řešit jenom problémy kůrovce, ale třeba smysl bytí, mohl by konečně kvalitně udělat všechny věci, které víme jak se mají dělat, ale ještě to nikdo nějak nedokázal zkompletovat, jako třeba podrobnou analýzu genetického kódu, nebo řešit problémy energetické krize, která teď hýbe s moderní fyzikou. I když chápu, že chci po našem počítači věci, které u něj nikdy nebyly třeba vědět, či se nad nimi vůbec zamýšlet. Rozhodně alespoň smysl života by vyřešit mohl.

Máš co říct?